мейнфрейми

Мейнфре́йм (англ. Mainframe) — даний термін має два основні значення:

·         Велика універсальна ЕОМ — високопродуктивний комп'ютер із значним обсягом оперативної та зовнішньої пам'яті, призначений для організації централізованих сховищ даних великої місткості та виконання інтенсивних обчислювальних робіт.

·         Комп'ютер з архітектурою System/360System/370System/390, zSeries.

 характеритки:

 -Мейнфрейми можуть ізолювати і виправляти більшість апаратних і програмних помилок.

-Дублювання. Резервні процесори. Запасні мікросхеми пам'яті. Альтернативні шляхи доступу до периферійних пристроїв. Гаряча заміна всіх елементів аж до каналів, плат пам'яті і центральних процесорів. Група розробки VM/ESA витратила вже двадцять років на видалення помилок з операційної системи, і була в результаті створена система, яку можна використовувати в найвідповідальніших випадках.

 

-Цілісність даних. В мейнфреймах використовується пам'ять, що виправляє помилки. Помилки не приводять до руйнування даних в пам'яті, або даних, що очікують пристрою уведення-виведення. Дискові підсистеми побудовані на основі RAID-масивів з гарячою заміною і вбудованих засобів резервного копіювання гарантують від втрат даних.

 

-Робоче навантаження мейнфреймів може складати 80%—95% від їх пікової продуктивності.

 

-Пропускна здатність підсистеми уведення-виведення мейнфреймів розроблена так, щоб працювати в середовищі з найвищим робочим навантаженням на уведення-виведення. Ряд тестів показав що мейнфрейм може обробляти на 400—500% інтенсивніше уведення-виведення ніж SUN E10000 або сервери HEWLETT-PACKARD класу T.

 

-Масштабування може бути як вертикальним так і горизонтальним. Вертикальне масштабування забезпечується лінійкою процесорів з продуктивністю від 5 до 200 MIPS і нарощуванням до 12 центральних процесорів в одному комп'ютері. Горизонтальне масштабування реалізується об'єднанням ЕОМ в ParallelSysplex — багатомашинний кластер, що виглядає з погляду користувача єдиним комп'ютером. Всього в ParallelSysplex можна об'єднати до 32 машин. Географічно розподілений ParallelSysplex називають GeoPlex. У разі використовування ОС VM для спільної роботи можна об'єднати будь-яку кількість комп'ютерів. Програмне масштабування — на одному мейнфреймі може бути конфігурований фактично безмежну кількість різних серверів. Причому всі сервери можуть бути ізольовані один від одного так неначе вони виконуються на окремих виділених комп'ютерах і в той же час спільно використовувати апаратні і програмні ресурси і дані.

 

-Доступ до даних. Оскільки дані зберігаються на одному сервері, прикладні програми не потребують збору початкової інформації з безлічі джерел, не потрібен додатковий дисковий простір для їх тимчасового зберігання, не виникають сумніви в їх актуальності. Потрібна невелика кількість необхідних фізичних серверів і значно простіше програмне забезпечення. Все це, в сукупності, веде до підвищення швидкості і ефективності обробки.

 

-Використання дискового простору. Обсяг бази даних і його відношення до що вимагається для розміщення обсягу фізичного диска, шляхи доступу до дискової підсистеми, пропускна здатність уведення-виведення, достатня для завантаження процесора 

 

Сучасні мейнфрейми перестали бути закритою платформою: вони здатні підтримувати на одній машині сотні серверів з різними ОС.

Положення на ринку

На даний момент мейнфрейми IBM займають домінуюче становище на світовому ринку . Також на ринку зі своєю продукцією присутні фірми Hitachi, Fujitsu і Amdahl.

  мейнфрейми і суперкомп'ютери

Суперкомп'ютери - це машини, що знаходяться на піку доступних сьогодні обчислювальних потужностей, особливо в області операцій з числами. Суперкомп'ютери використовуються для наукових і інженерних задач (високопродуктивні обчислення, наприклад, в області метеорології або моделювання ядерних процесів), де обмежувальними факторами є потужність процесора і об'єм оперативної пам'яті, тоді як мейнфрейми застосовуються для цілочисельних операцій, вимогливих до швидкості обміну даними, до надійності і до здатності одночасної обробки великої кількості процесів (інвентаризація товарів, резервування авіаквитків, банківські операції). Продуктивність мейнфреймів, як правило, обчислюється в мільйонах операцій за секунду ( MIPS), а суперкомп'ютерів-в операціях з плаваючою комою (крапкою) в секунду ( FLOPS).

У контексті загальної обчислювальної потужності мейнфрейми програють суперкомп'ютерів.